Road Trip USA – mot Savannah i Georgia

I dag reser vi vidare mot en av de platser vi vuxna förväntar oss mest av, nämligen Savannah i Georgia!

Vi skall bo två nätter på Mansion on Forsyth Park , byggt i viktoriansk stil alldeles vid Forsyth Park i Historic District. Det skall bli spännande att se om det är så vackert som jag tror!

Jag vill se de mossbeklädda träden som nästan ser litet spöklika ut..!

Och ett besök på Bonaventure Cemetery som skall vara så vackert och annorlunda vore spännande..! Och så är Savannah känt för sina smidesdekorationer, dem skall jag hålla litet extra utkik efter!

Och inte kan man motstå de berömda glassarna från Leopold’s! O.M.G!

Det är inte självklart att hotellen i USA serverar frukost. Men i vår bokning ingår att vi får tillträde till Concierge Level, där det serveras olika typer av frukost varje morgon. Under dagen finns det frukt, juice och annat godis om man vill.

Det känns nästan overkligt att få uppleva allt detta!

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.