Jordgubbscheesecake på kladdkaksbotten

Jag ville bjuda på en somrig dessert och den här var verkligen somrig! Jordgubbsglass med en litet syrlig smak av passionsfrukt… Extra gott med kladdkaka i botten :P

Ingredienser

Kladdkaksbotten
100 g smör
3 dl strösocker
1,5 dl vetemjöl
4 msk kakao
1,5 tsk vaniljsocker
2 st ägg

Cheesecakefyllning
5 st passionsfrukter
200 g philadelphiaost, rumsvarmt
2 dl strösocker
2 tsk vaniljsocker
3 st äggulor
3 dl vispgrädde
2 dl mosade jordgubbar

Garnering
Färska jordgubbar

Tillagning
1. Smörj och bröa en form med löstagbar kant, 24 centimeter i diameter. Sätt ugnen på 175 grader.
2. Smält smöret. Blanda alla torra ingredienser i en bunke. Rör ner det smälta smöret och äggen, ett i taget. Häll smeten i formen.
3. Grädda kakan i mitten av ugnen cirka 12 minuter. Kakan stelnar ytterligare när den kallnar. Låt kakan kallna helt, men ta den inte ur formen.
4. Dela passionsfrukterna och gröp ur dem. Mixa dem och sila genom en sil. Spara saften.
5. Vispa ost, socker, vaniljsocker till en slät smet. Rör ner äggulorna, en i taget. Vispa grädden ganska hårt och vänd ner den tillsammans med passionssaft och jordgubbsmos.
6. Häll smeten över bottnen. Täck över och frys tårtan minst 4 timmar.
7. Ta fram tårtan cirka 20 minuter innan servering och garnera med jordgubbar.

 

3 reaktioner till “Jordgubbscheesecake på kladdkaksbotten

  1. Jag provade att baka denna och blev tyvärr väldigt väldigt besviken! Min fyllning vägrade att stelna. Efter ett dygn i frysen tog jag fram den och den var fortfarande väldigt rinnig. Smaken var okej, smakade som en vanlig kladdkaka med jordgubbar och grädde på. Som sagt en besvikelse :(

    Gilla

    1. Hm, låter märkligt… Undrar om det var verkligen var precis samma recept..? Kanske att grädden skulle ha vispats litet hårdare..? Jag tyckte att den var jättegod, litet vuxen i smaken på grund av passionsfrukten och ganska mäktig. Men god :P

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.