Allvarligt talat… Årets julklapp brukar bli en kortlivad trend, och den här tror jag blir kortare än någonsin..! Ännu en pryl, som antagligen rätt så många desperata sista-minuten-shoppare kommer att rycka till sig, men som kommer att hamna bland alla andra onödiga prylar max två veckor efter julafton.
Varför inte äta frukten som den är, då får man ju i sig alla viktiga fibrer från fruktköttet också. Eller varför inte använda stavmixern som redan finns i många hem? Då får du juice med både fruktsaft och fruktkött, och stavmixern är dessutom mycket enklare att diska.
Men, jag tror nog att den blir en storsäljare, hur galet det än verkar. Dels för att den nu får en massa reklam. När de rådvilla står där i butiken och påminns om att det här är årets julklapp, om någon bestämt det då kan det ju inte bli fel, då åker den ned i kundkorgen. Dels för att vissa nog kommer att hoppas, i den hälsotrend som råder nu, att den här apparaten kan bli den quick fix som öppnar vägen för ett hälsosammare leverne.
Max två veckor.
Jag skall istället kontra med att uppdatera mitt inlägg med julklappstips för män, OCH lägga upp ett nytt inlägg med julklappstips för tjejer och kvinnor. Med prylar som i alla fall jag tycker är betydligt roligare och vettigare. Kommer inom kort!

Samlar själv pà onödiga prylar till köket och har en ràsaftcentrifug, använd max 10 ggr.. Dels tar den ganska mycket plats (numera förpassad till förràdet) dels är den jobbig att diska, gàr mycket fortare att äta frukten hel! Ser fram emot fler julklappstips :)
GillaGilla