När Fame fick livmoderinflammation…

fame december 2014

Fame är snart 2,5 år. Samtidigt som det känns som hon nyss var en kattunge och flyttade in här, är hon så självklar i vår familj så att det känns som hon alltid funnits.

Vi hade gärna haft en kopia av ljuvliga, vackra Fame, men nu blir det inte så. Jag anade oråd under dräktigheten i somras. Fame uppträdde inte som hon brukar. Djur visar sällan när de har ont eller är sjuka. Det är en del av deras överlevnadsinstinkt. Ett djur som visar sig skadat blir snabbt byte för något annat djur i det vilda. Det kan man tänka på, om ett djur visar att något är fel, då är det oftast värre än det ser ut och det gäller att agera.

Vi åkte in till Ultuna smådjursklinik, och där visade röntgen att hon hade början på livmoderinflammation. Som ägare ställdes jag inför två val; låta kastrera henne eller försöka behandla med antibiotika. Jag som så gärna ville att Fame skulle få kattungar… Kastrering är dock det sundaste valet när katten får livmoderinflammation anser jag. Sådana inflammationer riskerar annars att återkomma vid vare löp som hon inte blir parad, och kanske även då. Enligt veterinärerna på Ultuna gäller det även om inflammationen, som nu, berodde på ett dött foster.

Operationen gick väldigt snabbt och enkelt, eftersom vi kom in så snabbt och innan inflammationen blivit allvarlig. Tydligen är det dock vanligt att djurägare kommer in när livmodern redan brustit, eftersom ägaren inte uppmärksammat i tid att något är fel… Så, var uppmärksam på förändringar i djurens beteende!

Nu mår Fame prima. Efter kastreringen är hon mycket mer social, och så äter hon… så mycket som möjligt och hela tiden… Jag skall passa på att väga henne nu, och se hur mycket hon gått upp det senaste halvåret. Återkommer om det.

Ha en fortsatt solig och skön dag ♥

 

 

3 reaktioner till “När Fame fick livmoderinflammation…

  1. Ja, väldigt trist. Det hade varit roligt att följa hennes dräktighet och tiden med kattungarna, och spännande inte minst för barnen. Men som sagt, huvudsaken är att hon mår bra.

    Gilla

  2. Vilken tur att ni upptäckte det i ett tidigt skede och att hon mår bra❤️ Sen är det givetvis tråkigt att det inte blev någon Famebebis…hon är ju så fantastiskt fin😻

    Gilla

  3. Åh vad skönt att hon mår bra nu, det är ju trots det som är viktigast även om det är trist att hon inte kan få kattungar.

    Gilla

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.