Kvinnokroppens ideal, magrutor och fettprocent

Med anledning av reaktionerna på mitt tidigare inlägg om vad jag tycker om sjukt smala modeller, skall jag utveckla vad jag menar och svara på de kommentarer jag fått.
.
modeller380_56341099

Det jag reagerade på i mitt tidigare inlägg var hur vi, trots att vi i dag vet mycket mer om hälsoriskerna med tunna och bräckliga kroppar, fortsätter att se pinnsmala modeller inom mode och film. Vilken bild förmedlar det?

Under 1990-talet var idealet en tunn men stark kropp. Men nittiotalet var komplext: androgynt samtidigt som kvinnligheten betonades genom pushup-behå och sexiga underkläder. Åsa Bolmstedt har visat att kvinnokroppen, liksom vid slutet av 1800-talet, trots idealet blev svag och bräcklig genom sjukdomar som anorexi och bulimi. Ungefär vart tionde år har det bräckliga och tunna idealet gällt för kvinnor, för att sedan ersättas av ett mer sunt och hälsosamt ideal.

Under 2000-talet svängde idealet till att kvinnan inte längre skulle vara svag och bräcklig. Det var under 2000-talet som begreppet wellness slog igenom. Nu skall man enligt idealbilden vara sund. Varken mager eller överviktig, utan lagom helt enkelt. Ändå fortsätter modeller och andra som vill stå i rampljuset att vara alldeles för smala för vad som är sunt. Varför?
.

keira-knightley-biki-429875349

Jag tror att det hänger ihop så här. Det är svårt att hinna med och/eller att orka träna och tänka på att äta näringsriktigt. Men drar du ned kraftigt på kalorierna tappar du automatiskt i vikt, och blir smal. Det som tyvärr händer samtidigt, är att du tappar inte bara i fett utan även muskler. Och dina inre organ påverkas negativt av den långvariga svält, som det faktiskt innebär att banta.

Keira Knightley på bilden anser inte jag ser vältränad ut. Överarmarna är ju så insjunkna att de har nästan samma muskelmassa som underarmarna. Då kanske du tänker att hon har ju synliga magrutor, då är hon väl sund och vältränad? Nej, faktiskt inte.
.

abdominals-or-rectus-abdomi_59062091

Så här ser magens muskler ut. Om du tränar dem blir de bulligare, men även otränade har de ett rutmönster. Du kan inte göra 200 situps varannan dag och få magrutor av det. Det man får är uthålliga magmuskler. Det enda som avgör om du har synliga magrutor eller inte är om du har fett som täcker dem eller inte. De som tävlar i olika fitnesstävlingar deffar under en viss period för att just då få fram magrutorna. Men att deffa är något helt annat än att banta. Att deffa innebär att träna stenhårt, äta och sova rätt för att inte tappa muskelmassa. Det innebär att ha kontroll över vad man håller på med. Inte att bara dra ned på maten.
.

fettprocent 2

Den här bilden har jag hämtat från PT Olga Rönnberg. Många vill nog se ut som kvinnan med 15 – 17 % fett. Men till skillnad från Keira Knightly på bilden ovan ser man muskler i hennes armar. Hon är inte insjunken så som man blir av ständig bantning. Hon ger ett sunt intryck. Kvinnan med 10 – 12 % fett är vältränad, hennes magmuskler är bulliga och inte bara normalt rutmönstrade och platta. Så här ser hon antagligen ut under tävlingssäsongen, för att resten av året äta upp sig igen för att orka träna.

Jag vill att mina flickor skall kunna växa upp så som jag gjorde. Jag hade en kropp som fungerade bra till att leka, rida och annat som jag gillade. I min familj pratade vi aldrig om vikt och vi åt tills vi var mätta. Jag vill inte att mina barn skall omges av bilder på pinnsmala modeller och få en felaktig bild av att det är så flickor och kvinnor förväntas se ut.

4 reaktioner till “Kvinnokroppens ideal, magrutor och fettprocent

  1. Som gammal anorektiker och sedan överätare kan jag inte annat än att heja på dig! För några år sedan kände jag att jag äntligen hade kommit överens med min kropp. Jag tränade och åt bra, vägde ca 75 till mina 174 cm och tyckte det var underbart att vara där! Efter flytten över Atlanten och mitt benbrott i vintras gick jag upp fem kilo och har gått totalt muskellös (vilket man blir då man bara kan sitta platt i en soffa och knappt gå på toa själv i fyra månader) ända till augusti. Långsamt har jag börjat springträna igen och långsamt känner jag att jag blir starkare och mindre andfådd. Jag räknar med att vara tillbaka till ”bra form” nästa sommar. Jag ser de magra modellerna kommer ihåg vad min fina vän ex-modellen berättade om sitt modellande i Frankrike och Tyskland. Hur mager hon än var skulle hon alltid gå ner några kilon till. Hennes modellvänner knaprade amfetamin och levde på salladsblad (flera är döda idag). Sådant sätter sig i hjärnan och hon kunde aldrig riktigt släppa tanken på sin gamla kropp. Idag ser jag så många starka, vältränade unga kvinnor, jag ser de anorektiska Kate Moss-kopiorna, men också överviktiga och trötta donnor. Jag ser också unga män som tror att deras tjejer ska motsvara porrtjejerna de roar sig med på internet. Jag tror inte Kiera är det enda problemet längre, utan internetporrisarna och bloggtjejerna (precis som norskan du skrev om). Det är därför den där cykeln har rubbats… Det starka och vältränade lurar där bakom och förhoppningsvis tar det över! Här i USA är en poppis träningsrutin bland män oprocessad mat, mycket protein, styrka och NO PORN. Måtte det sprida sig. :)

    Gilla

    1. Ja, tänk vad svårt det skall vara att hitta balans. I livet, kosten – allt. Hoppas att du inte har de problemen längre. Jag förstår precis hur det kan vara när maten blir ett sätt att ha kontroll, ge tröst eller vad det nu kan vara. Jag har flera i min närhet som är just så som du beskriver, de kan inte släppa tanken på sin gamla kropp, den som skulle vara mager. Så oerhört sorgligt att se dem rata det mesta på tallriken, alternativt flytta omkring maten på tallriken så att det skall se ut som de ätit.

      Jag har läst om att många, bara män när jag tänker efter, unga som äldre, har problem i sitt samliv på grund av sitt beroende av porr på nätet. Det verkliga livet räcker inte till. Sorgligt det också. Men det låter hoppfullt med trenden du beskriver; oprocessad mat, mycket protein, styrka och no porn. Det är väl ganska sannolikt att den trenden sprider sig. Som med det mesta brukar ju utvecklingen följa ett mönster: tes , antites, syntes.

      Tack för din kommentar. Kram!

      Gilla

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.