En fördel med gräsmattor är att man får gratis motion – drygt 14.000 steg i förrgår med en gräsklippare som inte är självgående och måste skjutas framför sig. Och jag hann innan regnet! Nästa projekt: rensa ogräs, kantskära grusgångarna och snygga till med trimmern. Så härligt att fixa utomhus nu när syrenerna blommar och doftar så magiskt!
Syrenerna blommar runt hela tomten. Direkt när man öppnar dörren och går ut känner man doften av syren, det är en av de bästa upplevelserna på hela året, att under några veckor kunna njuta av det lila och vita överdådet av blommor och av doften.
Hoppas ni också har en fin fredag och att ni får en fin långhelg!
♥
Underbar tid nu!
GillaGilla
Höll precis på att fråga om ni anlitar en trädgårdsmästare respektive har en ”sitt-gräsklippare” för dessa gräsytor. Åsså kom svaret. Duktig tjej!
Ert land – eller kallas det torp – är ju inte litet precis, stora ytor och många olika byggnader. Eloge att du orkar med allt arbete inklusive hästarna.
GillaGilla