Träningsprogram enligt PT Olga Rönnberg

Upp som en sol och ned som en pannkaka… Typiskt mig…

När jag fick PT Olga Rönnbergs träningsprogram tyckte jag att det var litet för mesigt… jaja, jag vet bättre nu…

Två dagar innan julafton blev jag skickad till akuten. Men då hade den förmodade blodproppen i vaden på mitt demolerade ben antingen löst upp sig, flyttat på sig eller inte alls funnits.

Eventuellt tog jag i litet för mycket med benpressen på gymmet… Man skall ju klara sin egen vikt, men jag tyckte det kändes för enkelt, så jag körde på med tjugo kilo extra… Väldigt intelligent.

Har man lymfödem, som jag har i mitt ben efter krosskadan, skall man inte överbelasta benet. Det där har jag struntat i, tills nu.

Men nu blir det träning à la PT Olga Rönnberg!  :D

 

 

7 reaktioner till “Träningsprogram enligt PT Olga Rönnberg

  1. Hoppas att benet snart är bra igen. Fast det där med att ta det lugnt på träning är inte jag heller så bra på (fortsatte springa trots knäskada och nu har jag inte kunnat springa på 3 månader). Jag får försöka ägna mig åt pyssel istället. Vilka fina foton du har i din blogg.
    Önskar dig ett gott nytt år!
    Kram

    Gilla

  2. Jag vill tacka för din gulliga kommentar i min blogg. Det känns så kul att inspirera andra.
    Ja det är väl inte för inte det heter att det är svårt att lära gamla hundar sitta men försök att ta det lugn även om det känns bra hon vet nog vad hon gör. Det tar ju tid att bygga upp styrka/kondis.
    kram och gott nytt år!
    Inger

    Gilla

  3. Hmmm – förstår i princip vad du menar… Tur att det i alla fall inte var ng trombos. Inte kul att möta nya året med massa tombocythämmare i kroppen. Blåiningar kan man ju få lätt ändå… Tack för gullig kommentar i min blogg. Har faktiskt tänkt prova Olgas kostprog själv, men inte kommit dit riktigt ännu. Tror ffa att jag ska klara det själv… Ha ett gott nytt 2012!

    Gilla

  4. Kör hårt tjejen! (men försiktigt. ;) ) Jag har precis kört ett yogapass och det känns underbart efteråt. Självklart går det bra att lifta mina layouter – berätta när du gjort det för jag blir ju så nyfiken. :D Kram!

    Gilla

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.