Altrad bok i stilen Steam Punk

Utmaningen hos SWE  i dag, är att inspireras av den otroligt läckra stilen Steam Punk!

Jag valde att altra en bok i steam punkstil. Det tog emot att demolera en bok så här… Böcker är som gamla hus tycker jag, det finns så mycket historia och själ i dem. Men jag valde till slut en bok som det kändes minst smärtsamt att ge mig på, John le Carrés Den lilla trumslagarflickan.

Jag skar ut ganska många sidor i boken, för att kunna scrappa sidorna som blev kvar utan att boken blev för tjock. Pärmsidorna klädde jag in med papper från Tim Holtz, ryggen klädde jag med tygtejp. På insidorna fäste jag ett spetsband dolt under Tim Holtzpapperen, som jag knöt ihop boken med. Den vita spetsen tycker jag lättar upp den ganska dova och dystra steam punkstilen.

Sedan var det bara att lassa på med dekorationer! Metaller förstås, men även pärlor, några blommor, chipboardgångjärn och ett spelkort som jag färgade in med fluid chalk.

Blir du sugen på att scrappa i steam punkstil? Då klickar du bara in hos SWE, kollar in utmaningen, scrappar ditt eget alster och mailar in det till SWE! Du har stor chans att komma med som en av veckans highlights SWE-bloggen!

En reaktion till “Altrad bok i stilen Steam Punk

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.