Frukosten skall vara lätt att plocka fram och äta, därför brukar min bestå av två kokta ägg, vatten och kaffe. Men nu såg jag att Åse, alias 56 kilo, tipsade om ugnsstekta ägg till frukost. Det såg både gott ut och lätt att förbereda för flera dagar framåt. Så här gjorde jag:
.
Jag gjorde två varianter, en med skinka som botten och en med förvälld vitkål. Båda sorterna var lika goda. Till frukost är det bra att fokusera på protein och fett, så en halv avokado passar bra till.
.
Skinka respektive vitkål i botten på en muffinsplåt, så att de bildar formar för fyllningen.
.
Man tar vad man har. Jag hackade färsk spenat och purjolök, knäckte i ett ägg i varje form och kryddade med salt, peppar och chilipeppar.
.
Det här är vad jag använde till mina äggbakelser. Grädda i 200 grader, ca 10 minuter. Man får hålla koll och se hur äggbakelserna ser ut i ugnen, så de inte blir för torra.
Rekommenderas!
♥




Låter riktigt gott!
GillaGillad av 1 person
Vilket bra tips! Det ser jättegott ut och att man kan förbereda innan är uppskattat när man har ont om tid på morgonen!
GillaGillad av 1 person
Tack för tipset :) Det här låter ju jättegott!
GillaGillad av 1 person