Dags att utse årets Augustambassadörer

Under flera år i rad har jag fått förtroendet att vara Augustambassadör. Det har inneburit att jag bevakat och rapporterat om Augustpriset, och litet extra om Årets svenska fackbok. Jag har varit på plats vid nomineringseventen och följt den stora Augustgalan, jag har intervjuat nominerade författare och läst och recenserat de nominerade böckerna.

Att vara Augustambassadör är intressant och spännande och väldigt roligt. Jag brinner litet extra för facklitteraturen, och det skulle vara sååå roligt att bevaka den kategorin i år igen! Men som ni som tittar in här hos mig vet, räcker inte tiden till i höst. Jag är mitt uppe i en intensiv period då jag slutför min avhandling. Men jag kan verkligen rekommendera er som älskar att läsa och att skriva om litteratur i sociala medier att söka! Gör det!

Här kan du läsa mer om vad det innebär att vara Augustambassadör, och vart du skickar din intresseanmälan. Om du vill se hur jag rapporterat om Augustpriset finns mina inlägg från 2016-2019 samlade här.

Missa inte höstens roligaste uppdrag!

2 reaktioner till “Dags att utse årets Augustambassadörer

  1. Minns att du skrev att du inte hann med att vara Augustambassadör i år. Men en sak är jag säker på, nämligen att Svenska Förläggareföreningen kommer att sakna dig. Om det är någon som kan skriva recensioner, göra intervjuer med mera så är det faktiskt du.

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.