En vanlig dag :)

Innan barnen och innan jag startade Magdas var jag på väg att slutföra min avhandling. Nu är barnen fem och sex år och de riktiga småbarnsåren är förbi. Och i december sålde jag Magdas.

Nu ser en vanlig dag ut så här. Jag läser igenom mitt manus till boken, det som jag skrev för vad som känns som en evighet sedan. Jag korrigerar för att göra det oklara tydligare och det övertydliga enklare. Sedan är det bara sammanfattningen som skall skrivas innan det är dags för disputation.

Sedan får vi se vad som händer..! 2011 innebär verkligen inte bara ett nytt år, utan också ett nytt liv och nya förutsättningar!

Jag tycker att det verkar som många har positiva förväntningar på 2011. Kanske har den negativa trenden vänt till framtidstro nu, vad tror ni?

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.