Helgbilden v. 24 – Inferno Online med Star Stable

inferno 1

I går var vi i stan och upplevde något ingen av oss upplevt tidigare. Vi var på ett stort spelevent i världens största gamingcenter – 2200 kvadratmeter spelhall…
.

for gamers.

infferno online 2

Litet annan interiör än vad jag är van vid ;)
.

Star-Stable-wallpaper-2

Ett svenskt team har skapat ett hästspel online, Star Stable, som har 7 miljoner användare i 70 länder. Nu är de på en turné runt i världen, och i går hade de bjudit in sina spelfans till att spela gratis i Inferno Online på Odengatan, äta cupcakes och träffa andra spelare i verkligheten. Med sig hem fick tjejerna en goodiebag, som var en gympapåse med en värdekod till spelet. Dessutom fick de träffa och fota sig tillsammans med Star Stables frontfigur; Matilda.
.

inferno kö

Jag skrev i förväg till både Star Stable och spellokalen och frågade om jag borde boka platser till våra tjejer, men de var övertygade om att platserna skulle räcka. Det finns 530 platser i spelcentret och Star Stableteamet hade räknat med att 200 spelare skulle komma. Kommer man från landsorten samt är morgonpigg, då är man ute i god tid, van att oförutsedda händelser kan inträffa som försenar. Alltså hade vi bestämt att hänga på låset när det öppnade klockan 13, och var där då också. Vi måste ändå köa i över en timme för att komma in.
.

Vår livvakt var med ;)
Vår livvakt var med ;)

Kön sträckte sig ända från Sveavägen till Odenplan, och när två timmar hade gått var alla goodiebags slut och alla datorer var upptagna. Det hade kommit 3000 spelare för att vara med på eventet. Många kom inte ens in i lokalen. Flera kom fram till oss när vi stod och väntade i kön och frågade vad det var som pågick, med den långa kön med framför allt unga tjejer och deras föräldrar.
.

Jackie och Bella med kusin Mary-Linn
Jackie och Bella med kusin Mary-Linn

.
Så här glad blir man för två värdekoder värda 900 star coins :)

Så här glad blir man för två värdekoder värda 900 star coins :)

Jackie och Bella och deras kusin Mary-Linn hade tur, de fick varsin gympapåse och en värdekod att spela för när de kom hem. På plats var allt gratis. Litet senare fick de ännu en värdekod med dubbelt så högt värde, som kompensation till alla som inte ens kom in.
.

jackie 1

Tjejerna spelade en stund och träffade också vänner från spelet, nu i verkligheten :)
.

jackie marylinn.

cupcakes

Cupcakes i spelhallens gröna ljus… Det var enormt trångt på vissa platser i spelhallen, och på något sätt lyckades den där frostingen hamna i mitt hår ;)
.

Läcker interiör, här är väggarna målade som tangenbord...
Läcker interiör, här var väggarna målade som tangentbord

Jag som inte alls gillar spel (förutom yatzy), sveptes ändå med av hela upplevelsen. Stämningen var på topp, både i kön och i spelhallen, och det var spännande att uppleva en helt ny värld. Och att se vad barn och ungdomar brinner för.
.

bella matilda (2) - Kopia

Det blev som sagt ganska kaotiskt när det kom 3000 spelare, och arrangörerna räknat med 200... När det inte blev goodiebags till alla, det var svårt att komma fram till platsen för cupcakes, många fick inte en plats att spela på och väldigt många kom inte ens in på eventet, så frågade jag en av arrangörerna om inte Matilda, som är frontfigur för Star Stable, var där så att spelarna kunde få fota sig med henne. Litet som en kompensation för kaoset. Efter ett tag började vi höra att man kunde fota sig med Matilda, så på vägen ut fotade jag våra tjejer med henne.
.

jackie matilda (2).

jackie autograf

Självklart fick alla Matildas autograf också.
.

min glass

Jag trodde ärligt talat inte att det skulle bli så mycket folk och så mycket tid som skulle gå till att köa, men om man tänker på att allt var gratis, eventet hölls i en storstad som Stockholm och många tjejers stora förebilder var på plats, då inser man att det nog var vad man kunde vänta sig. För säkerhets skull, om vi skulle få tid över, hade jag kollat upp om det fanns något mer vi kunde passa på att göra i området kring Odenplan. Det bästa jag kunde komma på var att åka till Stockholms Glasshus ;)

Det var iskallt i stan, men vi var ändå nyfikna på om glassen skulle smaka så gott som vi trodde efter att ha läst recensionerna. Bara naturliga råvaror, kvalitet och smak som hemgjord glass. Så vi satt utomhus och åt glassen huttrandes. Glassen var värd det, den var såååå god! Kanske faktiskt den godaste jag ätit. Vi njöt och frös i de iskalla vindarna.
.

guld och gröna

Och här är bilden jag visade i går. När vi skulle ta bilen hem såg jag de här ballongerna. Rörstrand firar 290 år. En perfekt avslutning på vår Stockholmsdag, att lyckas klara ett till tema till fotoutmaningen jag är med i – nu har jag klarat av ”Guld och gröna skogar också” :)

Söndagen ägnades åt trädgårdsarbete. Rensa ogräs och skottkärra ny jord till rabatterna, kanthugga de kanter som var kvar och skottkärra ut singel. Litet fix hos hönsen och i stallet, tvätta kläder inför tjejernas dansläger som börjar i morgon och förbereda matsäck och mellanmål. Nu tänker jag lägga mig i sängen med nytvättade sängkläder och läsa en bok. Om jag kan hålla mig vaken… ;)

Hoppas att ni också har haft en fin helg!

Fler helgbilder finns här.

 

 

 

 

36 reaktioner till “Helgbilden v. 24 – Inferno Online med Star Stable

 1. Svar: Hahaha! Din man verkar inte heller ha koll på fotboll. Det är den 40-åriga ungerska målvakten som alltid spelat i mjukisbyzor, å det gjorde han igår också – åtminstone på sammanfattningen av matchen. Såg nämligen inte hela matchen. Ooooops;-)

  Gillad av 1 person

   1. Jag vet bara att de är på en så kallad Star Stable On The Road och turnerar runt i världen nu. Man kan följa dem på Instagram och Facebook, så berättar de när det är något kul på gång :)

    Gilla

  1. Tack så mycket! Jag ville föreviga tjejerna och den här dagen så att de kan se tillbaka på bilderna och minnas den när de blir äldre. De är ju mina ögonstenar, roligt att du såg det i bilderna :)

   Gilla

   1. Ja det gäller att ta vara på livets goda stunder och vad kul för barnen att kunna tänka tillbaka … tänk vad bra vi hade det är vi var små :) och som förälder … vad mycket kul vi gjorde tillsammans med våra barn <3

    Gillad av 1 person

 2. Nu har jag lärt mig nå’t nytt igen – Star Stable. Där ser man. Bildserien är helt fantastisk och tjejerna måste ha varit överlyckliga.
  Å stället är ju så otroligt häftigt. Var inne där en gång md en bloggkompis vars son spelade i ett event där. Han höll på att vinna rubbet, då kompisen petade honom på axeln och frågade om han inte var klart snart. Ooooops. Hon var inte poppis kan jag säga.

  Gillad av 1 person

  1. Ha ha, det lät inte som rätt tillfälle att störa i spelet ;) Visst är det ett häftigt ställe! Så kul att ha sett det, den världen är helt ny för mig, men jag insåg direkt att Jackie, hon med hörlurarna på bilden, skulle älska det. Ibland har de tydligen nattevent, då lämnar föräldrarna sina barn i lokalen, dörrarna låses och öppnas inte förrän klockan åtta på morgonen av säkerhetsskäl. Om inte alltför många år kommer det nog tjatas här hemma om att få vara med om något sådant.

   Gilla

 3. 3000 som ville spela – snacka om att arrangörerna räknat tokigt! Hoppas att de förstår att komma tillbaka och hyra en större lokal. Vilket toppenevenemang i övrigt!

  Gillad av 1 person

  1. Ja, jag tänkte detsamma, hur kunde de felbedöma så grovt? Med så många spelare och så många som närapå lever i Star Stablevärlden. Kul i alla fall att det är svenskar som utformat spelet och att det är inriktat på framförallt tjejer. Övriga spel som spelcentret erbjöd var mest krigsspel och våldsamma spel. Star Stable stack ut kan jag säga ;) Det kändes riktigt bra att se tjejerna inta spelhallen :)

   Gilla

  1. Haha, nej den autografen vill hon nog spara så länge det går. Nu finns den för säkerhets skull dokumenterad på foto :) Ha en riktigt skön vecka du också! Kram

   Gilla

 4. Wow alltså vilken härlig syn och så kul att delta och bese något man inte gjort förut. Tur att de fick plats att spela. Tack för att vi fick hänga med och se allt detta fina.

  Gillad av 1 person

  1. Ja, det var väldigt kul att uppleva det här. Jag har själv inte varit en person som blivit darrig i benen av att få träffa kändisar, men nu fick jag höra och se tjejer som var så otroligt nervösa över att fotas med kända Matilda från spelet. Och lokalen… jag har haft en idé om hur det går till, men inte sett det i verkligheten. Det var en upplevelse, och jag fick faktiskt en större förståelse för hur kul man säkert kan ha att träffas där och spela tillsammans. Bättre att dricka läsk och spela spel tillsammans än att vara ute och röja runt med öl i kroppen.

   Gilla

  1. Coolt är rätta ordet :) För tjejerna var det väldigt speciellt, men det var riktigt kul att se för oss vuxna också. Det blev ett massivt inlägg med bilder, kul att du gillade det och inte fick en överdos av spelbilder :)

   Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.