Det här är faktiskt ett naturmedel. Inom homeopatin har kärleksört använts i sårläkande och sårrenande syfte.
Från att ha varit alldeles jämngrått hela dagen, blev det plötsligt ett helt fantastiskt ljus på eftermiddagen när solen var på väg ned. Fram med kameran och ut och hitta ett passande motiv på en plats där jag kunde utnyttja det fina ljuset. Det blev vår kärleksört, som växte så passande att jag kunde ta en motljusbild så att stjälkarna bildade mörka silhuetter mot bakgrunden.
Här hittar du fotoutmaningen där du tar ett foto till 365 + 1 olika teman under året, samt alla deltagare. Klicka gärna runt och se andras foton på samma tema.
♥
En fantastiskt vacker bild Annette, här har du verkligen lyckats fånga det där speciella ljuset.
GillaGilla
Väldigt vacker bild på den nyttiga kärleksörten! Underbart ljus på löven och örtens stjälk!
GillaGilla
Så vackert den visar upp sig i ljuset!
GillaGillad av 1 person
Tack! Jag gillar det torra vissna som blir ännu tydligare i det ljuset. Nackdelen med fotot är väl att jag blir påmind om att snön nu försvunnit, igen, och att löven antagligen inte sitter fast på marken utan går att kratta bort… innan det blir snö igen. Så jag vet vad jag måste göra i dag :o
GillaGillad av 1 person
Haha ja så kan det bli :)
GillaGilla
groblad är effektivare, tar bort svullnad och värk på bistick och annat.
GillaGillad av 1 person
Jag har hört om groblad, men visste inte det om bistick. Mamma brukade lägga groblad närmast benen på hästar efter hård träning i förebyggande syfte, för att benen inte skulle bli svullna.
GillaGilla
Visst blev det en kanoooon eftermiddag – mitt i stan strax efter klockan 14:00 då alla moln helt plötsligt försvann.
Kärleksört har jag hört talas om men tror inte att jag sett den, speciellt inte så läckert serverad som hos dig på bilden;-)
GillaGillad av 1 person
Ja, visst var det en toppeneftermiddag! Ganska oväntat, efter den molniga och grå starten på dagen. Tack för kommentaren om fotot också :)
GillaGilla
Supersnyggt foto och bra tolkning. :-)
GillaGillad av 1 person
Tack så mycket :) Jag har haft idéer om att fota ingefära, citron och litet annat, nu i influensatider, men så googlade jag på Kärleksört och såg att den också används som naturläkemedel.
GillaGillad av 1 person
Bra lösning på temat och en kanonbild! Snyggt skärpedjup,vackra färger och ljus! :)
GillaGillad av 1 person
Tack! Vad roligt att du gillar den :)
GillaGilla