Mias bokhörna håller i Midsommarutmaningen som pågår torsdag den 22 juni – söndag den 25 juni. Titta in hos henne och läs mer om reglerna, och var gärna med du också.
Jag hoppas hinna läsa åtminstone några av de här böckerna. Vi har planer för midsommar som kommer att ta en del tid i anspråk, men jag är glad för det jag alls hinner läsa eftersom jag knappt läst alls den senaste tiden. De här böckerna tycker jag skulle bli en bra mix. Några nyutkomna böcker, en nominerad till Årets Bok, en feelgood, en svensk klassiker och en amerikansk klassiker, historiskt och nutida och en debutroman.
Här har deltagare i Midsommarutmaningen börjat länka till sina blogginlägg med vilka böcker de planerar att läsa. Alla är välkomna att vara med!
♥
Den lilla bokhandeln runt hörnet vill jag läsa.
GillaGilla
så härligt med ett bokpaket att ta av till sommarläsningen! Jag har precis hämtat ut bokpaketet jag beställde för min sommar, sån himla lyx att ha en massa (förhoppningsvis) bra läsning framför sig!
GillaGillad av 1 person
Många bra böcker i den högen!
GillaGilla
Ser ut som en trevlig hög!
GillaGillad av 1 person
Trevlig hög. Den tyska flickan har jag tänkt läsa under sommaren. Den verkar bra.
GillaGillad av 2 personer
Nässlorna blomma har jag läst. Vill minnas att jag gillade den men att den var lite seg emellanåt :)
GillaGillad av 1 person
Nässlorna blomma är den enda jag har läst av dessa och det var länge sen. Håller med om att det verkar vara en bra blandning. Lycka till med läsningen och utmaningen!
GillaGilla
Haha, om du läser Lykttändaren kanske du kan få mig att bli mer pepp på att läsa den ;) Vann den i en tävling, men deckare brukar inte vara min grej så det tar emot att börja på den.
GillaGilla
läst Brooklyn, tyckte mycket om den
GillaGillad av 1 person
Det låter lovande, jag ser fram emot att läsa den :)
GillaGilla