
Den här fina och humoristiska boken kom som en överraskning i brevlådan. Den tänkta läsåldern är 3-6 år. Uno är inte så gammal än, men verkade tycka om att bläddra i boken och titta på bilderna.
Berättelsen är tokrolig och bajstemat går säkert hem hos de yngre barnen. Jag skulle gissa att målgruppen är helt rätt. Det som händer i boken kan säkert få de små barnen att kikna av skratt, särskilt när de vuxna gör saker som barn inte förväntar sig.
Själv älskar jag illustrationerna. De är humoristiska med mycket värme och det är många roliga detaljer som man även som vuxen fnissar litet åt. Som att en flygpassagerare läser Camilla Läckbergs senaste vuxenroman i serien Fayes hämnd; Vingar av silver. Och att alla karaktärerna är kopior av familjemedlemmarna i Camilla Läckbergs egen familj.
Mitt betyg: 4/5
Serie: Super-Charlie (del 10)
Illustratör: Therese Vildefall
Antal sidor: 40
Läsålder: 3-6 år
Utgivningsdatum: 2020-09-21
Förlag: Bonnier Carlsen





Helt klart en bok för mig! Jaa, du läste rätt. Jag älskar K&B-humor. Så lägg till läsåldern 3 – 6 år även 58. År. :-)
GillaGilla
Det ska helt klart böjas i tid. Å Uno är redan bloggdresserad;-) Bra gjort där:-) Otippat att Camilla Läckberg ger sig in på barnböcker. Illustrationen på framsidan är en rolig blandning av manga och Disney tycker jag.
GillaGilla