Dagens boklunch – äggwrap med skagenröra (GI)

Det här kan vara den godaste, enklaste och mest snabblagade lunch jag vet – äggwrap med skagenröra.

Till 1 wrap
1 ägg
2 msk vatten
Salt och peppar
Smör
1/2 dl skagenröra
Ett par nävar sallad eller spenat och några tomater eller gurka

Vispa ihop ägget med vatten, salt och peppar, stek i smör och låt kallna. Fyll sedan med grönsaker och skagenröra.

Boken jag läser just nu, och som ligger under fatet på brickan, är Silvervägen av Stina Jackson. Recension kommer på tisdag nästa vecka. Jag har inte kommit så långt än, men gillar det jag läst. Om ni läst Vargarnas historia av Emily Fridlund så får ni en uppfattning om stämningen i boken.

8 reaktioner till “Dagens boklunch – äggwrap med skagenröra (GI)

  1. Din boklunch gillas och säkert skulle jag tycka om boken också. Känner inte till någon av öfrfattarna du nämner eller deras böcker. Inväntar med spänning din recension.

    Gillad av 1 person

    1. Lunchen är en av mina favoriter. Båda författarna är/var nya för mig också. Nu är Silvervägen utläst, så på tisdag när det är recensionsdag skall jag berätta om den. Alltid din dotter lockar med sitt ljuva omslag, men den har recensionsdag först i slutet av juni.

      Gilla

    1. Ja, väldigt gott! Och snabbt och enkelt. Boken var väldigt bra, jättefint skildrad stämning nästan rakt igenom. Jag är inte helt nöjd med sättet hon avslutar boken på, rent berättartekniskt, men totalt sett en riktigt bra bok.

      Gilla

  2. Såg verkligen supersmarrigt – och snyggt! – ut! :-)
    Här ska det bli omelett till lunch, och den lär inte bil lika tjusig på bild, så vi får äta maten varm för en gångs skull ;-)

    Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.